Skip to content

7 Fulton PlNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block5403
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G 4/2/1
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,781
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,900
50%
Improvement Value:$292,200
50%
Total Assessment$584,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,282+6.7%
2024$9,637+8.0%
2023$8,925+8.4%
2022$8,231-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5954, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1961