Skip to content

735 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block5109
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1SAL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,039
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,300
73%
Improvement Value:$174,600
27%
Total Assessment$648,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+11.1%
2024$8,644+2.1%
2023$8,467+6.7%
2022$7,938+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,039DeedBook 9720, Page 1608NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1940