Skip to content

731 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1927

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block5109
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
54%
Improvement Value:$260,900
46%
Total Assessment$573,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,567+23.8%
2024$8,535+10.7%
2023$7,708+3.5%
2022$7,449+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 9394, Page 7878Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 9151, Page 3978Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8741, Page 5622

Property Built

Built

Year Built: 1927