Skip to content

14 Pinewood DrNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 27, 2007

Property Information

Block5112
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,045
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,100
77%
Improvement Value:$99,700
23%
Total Assessment$441,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,091+1.9%
2024$7,943+16.8%
2023$6,802+9.9%
2022$6,187+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955