Skip to content

608 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2012

Property Information

Block5112
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,468
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,500
56%
Improvement Value:$309,200
44%
Total Assessment$700,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,056+1.7%
2024$11,851+24.2%
2023$9,544+8.3%
2022$8,811+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950