Skip to content

1610 Huntington AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block513
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,609
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
57%
Improvement Value:$145,100
43%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,544+13.4%
2024$4,890+27.2%
2023$3,843+13.5%
2022$3,387+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960