Skip to content

1505 Cherry LaneNeptune, NJ 07753

Built 2022

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block520
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2.5S-AL-TOWNHS
Dwellings0
ZoningR-4
Sq Footage1,612
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
40%
Improvement Value:$255,000
60%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393-2.8%
2024$6,579+17.9%
2023$5,578+0.0%
2022$5,578+462.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 9517, Page 111NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$394,391
DeedBook 9387, Page 5176Recorded12/27/2019

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 8766, Page 4617