Skip to content

11 Sylvan DriveNeptune, NJ 07753

Built 1973

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block5211
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-2-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,058
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,300
55%
Improvement Value:$324,800
45%
Total Assessment$720,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,352+1.7%
2024$12,144+4.4%
2023$11,628+13.1%
2022$10,281+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 9448, Page 2022Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$446,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 9179, Page 7474NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 9156, Page 1244NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1973