Skip to content

21 Sylvan DriveNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block5211
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,910
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,500
50%
Improvement Value:$387,000
50%
Total Assessment$774,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+1.4%
2024$13,175+17.8%
2023$11,184+23.2%
2022$9,076-1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 9659, Page 7690Recorded9/14/2023

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 9415, Page 2989Recorded5/21/2020

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 9328, Page 1215Recorded12/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1974