Skip to content

511 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 2017

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block5212
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class---
Description2.5S-AL-L-BIG-1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,257
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,700
39%
Improvement Value:$593,200
61%
Total Assessment$970,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,838+0.9%
2024$16,691+7.3%
2023$15,562+7.2%
2022$14,519-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

DeedBook 9329, Page 7018NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8901, Page 1026