Skip to content

100 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2004

Property Information

Block5301
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,089
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,500
51%
Improvement Value:$316,700
49%
Total Assessment$644,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,035+6.1%
2024$10,404-1.5%
2023$10,563-2.0%
2022$10,783-3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004