Skip to content

209 Mc Dermott RdNeptune, NJ 07753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2012

Property Information

Block4905
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 8/4/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,500
61%
Improvement Value:$288,000
39%
Total Assessment$736,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,569+9.3%
2024$10,581+1.5%
2023$10,428+4.1%
2022$10,016+3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971