Skip to content

10 Elmwood DrNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block5308
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description1SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,858
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,600
62%
Improvement Value:$272,700
38%
Total Assessment$720,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,094+8.9%
2024$10,188+6.9%
2023$9,534+21.9%
2022$7,822-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920