Skip to content

315 Beverly WayNeptune, NJ 07753

Built 1970

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Jun 14, 2002

Property Information

Block5308
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-BI-BIG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,839
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,600
58%
Improvement Value:$270,200
42%
Total Assessment$640,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+8.3%
2024$9,355+7.9%
2023$8,668+15.8%
2022$7,487-7.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$259,900
DeedBook 8130, Page 2140

Property Built

Built

Year Built: 1970