Skip to content

307 Highland AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block5312
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-CT-2AG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,658
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
47%
Improvement Value:$393,500
53%
Total Assessment$741,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,436+6.2%
2024$11,712-9.6%
2023$12,951+8.4%
2022$11,952+9.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,658DeedBook 9242, Page 9847Recorded8/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 2002