Skip to content

309 Highland AveNeptune, NJ 07753

Built 2005

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block5312
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-CT-2AG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,695
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
44%
Improvement Value:$446,600
56%
Total Assessment$794,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,437+4.9%
2024$12,808+7.5%
2023$11,917+8.4%
2022$10,999-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,695DeedBook 9400, Page 5213Recorded3/3/2020

Property Sale

Sale
$524,900
DeedBook 8463, Page 1951

Property Built

Built

Year Built: 2005