Skip to content

109 Melrose AveNeptune, NJ 07753

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 1994

Property Information

Block5317
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
62%
Improvement Value:$215,600
38%
Total Assessment$563,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+1.4%
2024$9,982+21.9%
2023$8,188+9.1%
2022$7,506+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977