Skip to content

413 Lakewood RoadNeptune, NJ 07753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 1997

Property Information

Block5011
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 7/3/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
64%
Improvement Value:$193,500
36%
Total Assessment$541,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,998+9.1%
2024$8,248+2.9%
2023$8,019+14.3%
2022$7,015-6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970