Skip to content

212 Milford RoadNeptune, NJ 07753

Built 1982

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block5401
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$656,200
64%
Improvement Value:$371,200
36%
Total Assessment$1,027,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,444+2.0%
2024$13,175+22.5%
2023$10,753+7.8%
2022$9,974+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8099, Page 5393

Property Built

Built

Year Built: 1982