Skip to content

218 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block5402
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
68%
Improvement Value:$161,200
32%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,443+9.8%
2024$7,690+5.9%
2023$7,258+15.4%
2022$6,290-7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957