Skip to content

220 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 4, 2015

Property Information

Block5402
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-1-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,300
52%
Improvement Value:$365,500
48%
Total Assessment$760,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,304+7.0%
2024$11,497+9.6%
2023$10,491+15.8%
2022$9,063-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 9103, Page 3491Recorded3/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8172, Page 6357

Property Built

Built

Year Built: 1974