Skip to content

150 Valley RdNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block5404
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,721
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,800
51%
Improvement Value:$297,900
49%
Total Assessment$613,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,224+22.0%
2024$9,200+13.1%
2023$8,137-5.0%
2022$8,565-4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,721DeedBook 9391, Page 9199Recorded1/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1963