Skip to content

1 Tremont DrNeptune, NJ 07753

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block5404
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1AG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
37%
Improvement Value:$511,000
63%
Total Assessment$811,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,104+114.6%
2024$6,572-8.1%
2023$7,155+10.1%
2022$6,496-2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 9587, Page 3880Recorded3/30/2022