Skip to content

8 Vernon AveNeptune, NJ 07753

Built 1988

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 8, 1989

Property Information

Block5410
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.5

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,793
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$617,900
72%
Improvement Value:$236,500
28%
Total Assessment$854,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,262+2.1%
2024$11,029+16.9%
2023$9,432+8.3%
2022$8,707+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4956, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1988