Skip to content

131 The PlazaNeptune, NJ 07753

Built 1983

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 27, 1997

Property Information

Block5410
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$633,600
64%
Improvement Value:$357,300
36%
Total Assessment$990,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,621+2.0%
2024$12,377+23.2%
2023$10,047+4.0%
2022$9,658+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5585, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1983