Skip to content

217 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1988

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block5412
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,093
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,800
72%
Improvement Value:$277,400
28%
Total Assessment$990,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,479+29.5%
2024$11,177+0.9%
2023$11,078+12.7%
2022$9,830+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft2,093DeedBook 9682, Page 9689Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5458, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1988