Skip to content

104 Highland AveNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2015

Property Information

Block5412
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class18
Description2.5S-AL-2-BIG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,982
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$572,800
52%
Improvement Value:$528,500
48%
Total Assessment$1,101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,661+0.9%
2024$15,521+5.7%
2023$14,683+7.3%
2022$13,684+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5319, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1965