Skip to content

19 Waterview CourtNeptune, NJ 07753

Built 2000

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 28, 2008

Property Information

Block5602
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage1,782
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,400
60%
Improvement Value:$303,200
40%
Total Assessment$755,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,989+12.1%
2024$10,692+2.4%
2023$10,440+8.4%
2022$9,635+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8706, Page 7440

Property Built

Built

Year Built: 2000