Skip to content

117 Arnold PlNeptune, NJ 07753

Built 1988

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 15, 2013

Property Information

Block5411
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 9/3/1.5
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,900
53%
Improvement Value:$306,800
47%
Total Assessment$652,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,057+1.0%
2024$11,932+23.9%
2023$9,633+8.5%
2022$8,879+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 9003, Page 3696

Property Built

Built

Year Built: 1988