Skip to content

301 Riley RdNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block5604
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$692,800
64%
Improvement Value:$381,700
36%
Total Assessment$1,074,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,609+11.7%
2024$12,189+7.5%
2023$11,343+7.8%
2022$10,522+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9655, Page 456Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 9046, Page 8025

Property Built

Built

Year Built: 2001