Skip to content

110 Audrey PlaceNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$623,187
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block5302
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,400
47%
Improvement Value:$443,400
53%
Total Assessment$836,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,465+7.0%
2024$12,586-7.0%
2023$13,540+3.1%
2022$13,127+39.2%
Property History

Property Sale

Sale
$623,187

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 9431, Page 9640NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 9228, Page 196Recorded5/23/2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8795, Page 4732

Property Built

Built

Year Built: 2001