Skip to content

428 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2026

Property Information

Block601
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SFST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
51%
Improvement Value:$160,900
49%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,742+13.0%
2024$5,080+35.4%
2023$3,753+10.8%
2022$3,387+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 9217, Page 5479NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/16/2017

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8439, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1926