Skip to content

248 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1953
Apartment

Last Sale Price
$1,680,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block603
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-C-21U
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage10,008
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,200
25%
Improvement Value:$1,272,600
75%
Total Assessment$1,696,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,711-2.3%
2024$30,417-14.3%
2023$35,498-0.2%
2022$35,582-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,680,000

From:

To:

DeedBook 9300, Page 169Recorded7/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$1,355,000
DeedBook 9088, Page 6117

Property Built

Built

Year Built: 1953