Skip to content

240 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block603
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
48%
Improvement Value:$213,700
52%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,249+9.7%
2024$6,606+6.9%
2023$6,181+10.5%
2022$5,596+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940