Skip to content

224 Fisher AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block605
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,233
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
53%
Improvement Value:$179,600
47%
Total Assessment$381,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,349+11.4%
2024$5,700+9.2%
2023$5,221+10.9%
2022$4,708+49.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,233DeedBook 9381, Page 4457NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 8777, Page 2816

Property Built

Built

Year Built: 1950