Skip to content

1509 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block1108
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-OLD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
59%
Improvement Value:$179,900
41%
Total Assessment$440,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+19.0%
2024$5,806-7.4%
2023$6,267+6.0%
2022$5,911+9.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 9584, Page 2820Recorded3/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950