Skip to content

258 Fisher AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block605
Lot37
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SFV 4/2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
57%
Improvement Value:$123,600
43%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,505+17.4%
2024$3,836+40.6%
2023$2,728+12.9%
2022$2,417+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 8327, Page 6506

Property Built

Built

Year Built: 1940