Skip to content

138 Hillside DrNeptune, NJ 07753

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block4803
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage924
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,300
52%
Improvement Value:$389,200
48%
Total Assessment$804,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,162+7.5%
2024$12,245+7.4%
2023$11,400+2.5%
2022$11,120-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 9092, Page 8778

Property Built

Built

Year Built: 1939