Skip to content

313 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block606
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,056
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
54%
Improvement Value:$164,700
46%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,833+11.9%
2024$5,214+29.1%
2023$4,040+11.2%
2022$3,632-4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9111, Page 7475NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 8116, Page 9147