Skip to content

337 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$215,900
Last Sale Date
Sep 12, 2006

Property Information

Block606
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,278
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
48%
Improvement Value:$209,800
52%
Total Assessment$406,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+12.1%
2024$5,376+27.9%
2023$4,205+12.8%
2022$3,728+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,900
DeedBook 8596, Page 1324

Property Built

Built

Year Built: 1904