Skip to content

213 Drummond AveNeptune, NJ 07753

Built 1932

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block612
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF-2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,045
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,700
33%
Improvement Value:$474,800
67%
Total Assessment$712,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,942+5.3%
2024$11,340+12.6%
2023$10,075+9.7%
2022$9,184+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

Sq Ft1,159DeedBook 9270, Page 1558Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8427, Page 9434

Property Built

Built

Year Built: 1932