Skip to content

433 Drummond AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 7, 2013

Property Information

Block617
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
60%
Improvement Value:$108,900
40%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,109+15.0%
2024$4,443+48.3%
2023$2,996+11.5%
2022$2,688+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 9040, Page 9157

Property Built

Built

Year Built: 1920