Skip to content

1825 Mc Bride AveNeptune, NJ 07753

Built 2008

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block617
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,700
75%
Improvement Value:$36,200
25%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,669-3.0%
2024$2,752-1.3%
2023$2,789+17.3%
2022$2,379+7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 8510, Page 957