Skip to content

1821 Columbus AveNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block619
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,400
53%
Improvement Value:$180,500
47%
Total Assessment$384,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,582+10.9%
2024$5,936+45.9%
2023$4,068+13.7%
2022$3,577+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958