Skip to content

1809 Milton AveNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block616
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 5/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
64%
Improvement Value:$111,900
36%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,852+15.8%
2024$4,192+36.2%
2023$3,077+15.9%
2022$2,654+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 8472, Page 9283Recorded6/27/2005

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 8008, Page 386Recorded3/2/2001

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 5976, Page 354Recorded9/25/2000

Property Built

Built

Year Built: 1954