Skip to content

130 Anelve AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block702
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage754
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
61%
Improvement Value:$131,500
39%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+15.0%
2024$4,363+36.4%
2023$3,198+16.6%
2022$2,743+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940