Skip to content

138 Anelve AveNeptune, NJ 07753

Built 1928

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block702
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage793
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
51%
Improvement Value:$184,100
49%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,181+11.8%
2024$5,528+40.1%
2023$3,947+28.8%
2022$3,065+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

From:

To:

Sq Ft793DeedBook 9574, Page 558Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft793DeedBook 9446, Page 4271Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5180, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1928