Skip to content

1700 Asbury AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block704
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionNAPA AUTO PARTS
Dwellings0
ZoningC-4
Sq Footage6,333
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$682,000
66%
Improvement Value:$344,900
34%
Total Assessment$1,026,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,109+7.6%
2024$14,040+5.3%
2023$13,335+12.6%
2022$11,848-0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

DeedBook 9418, Page 152Recorded6/3/2020

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft6,333DeedBook 8829, Page 4152NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/27/2010

Property Built

Built

Year Built: 1940