Skip to content

1331 Monroe AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block708
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,400
53%
Improvement Value:$177,500
47%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,491+11.1%
2024$5,844+35.0%
2023$4,330+13.1%
2022$3,829+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 9646, Page 5309NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930