Skip to content

1626 Sewall AveNeptune, NJ 07753

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block708
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S-S-BUNG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage796
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,600
56%
Improvement Value:$164,300
44%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,460+13.6%
2024$4,806+30.6%
2023$3,681+14.9%
2022$3,205+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft796DeedBook 9280, Page 3752Recorded4/2/2018

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 9062, Page 5473

Property Built

Built

Year Built: 1931